Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/homesext/r1618754/swkarol.pl/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Ogłoszenia: 9 - 16 czerwca

Koronacja NMP, kościół św. Karola Boromeuszaponiedziałek, 10 czerwca, Maryi, Matki Kościoła
wtorek, 11 czerwca, św. Barnaby, Apostoła
czwartek, 13 czerwca, Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
piątek, 14 czerwca, bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
16 czerwca, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Nabożeństwo Czerwcowe codziennie o godz. 17.30

1. Dziś wypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dziś kończy się okres Komunii wielkanocnej. Uzyskujemy odpust zupełny za publiczne odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego. Taca na budowę i remonty kościołów.

2. Jutro wypada święto NMP Matki Kościoła. Msza święta w tym dniu w naszym kościele o godz. 7.00, 9.30, 12.30 suma, 17.00 i 18.00.

3. W czwartek wypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Msza Święta i Nabożeństwo Fatimskie o godz. 19.00. Można jeszcze zgłaszać intencje.

4. Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania przystąpi do spowiedzi dnia 21 czerwca, w piątek, godz. 16.00 - 17.00. Próba generalna przed uroczystością bierzmowania dnia 22 czerwca, sobota, godz. 12.00.

5. W najbliższą niedzielę, 16 czerwca Państwowa szkoła Muzyczna im. Paderewskiego w Żyrardowie weźmie udział we Mszy świętej o godz. 18.00 w ramach dziękczynienia na mijający rok szkolny, a po Mszy Świętej obdarzy nas Koncertem okolicznościowym, który rozpocznie się o godz. 19.00. Zapraszamy.

6. Przypominamy naszym drogim parafianom, że w tym roku będziemy przeżywali Wizytację Kanoniczną w naszej parafii. Ordynariusz Diecezji łowickiej, ks. bp. Dr hab. Andrzej Dziuba dnia 18 czerwca zwizytuje szkoły i przedszkola na terenie parafii, dokumentację kancelaryjną ,cmentarz i obiekty parafialne a w niedzielę 23 czerwca odprawi w naszym kościele Ofiarę Eucharystyczną, wygłosi kazanie, udzieli przygotowanej młodzieży sakramentu bierzmowania podczas sprawowania Mszy św. o godz. 18.00, będzie obecny z nami w czasie każdej Mszy świętej sprawowanej w niedzielę, by razem z nami wielbić Boga, spotkać nas na modlitwie, błogosławić i zapalić do gorliwości w praktykach religijnych, umocnić w wyznawaniu wiary. Dzieci, które przystąpiły w tym roku szkolnym do I Komunii i Rocznicowe, przychodzą 23 czerwca w strojach komunijnych na godzinę 11.00. Zaśpiewają z biskupem „Barkę” ulubioną pieśń świętego Jana Pawła II oraz „Gdy na morzu wielka burza”, a biskup udzieli dzieciom i rodzicom pasterskiego błogosławieństwa. Rozmawiajmy o tym ważnym dla nas wydarzeniu w rodzinach i tak zorganizujmy sobie czas, by nie zabrakło nas na niedzielnej Mszy Świętej i wspólnej modlitwie z biskupem. Przyjdźmy na Eucharystię z całą rodziną, z dziećmi i młodzieżą.

7. Spotkanie Jego Ekscelencji ks. biskupa dr hab. Andrzeja Dziuby z lektorami, niedziela, 23 czerwca, godz. 16.00, sala muzyczna na plebanii.

Zapowiedzi przedślubne

1. Krzysztof Piasecki, kawaler z Żyrardowa, parafia św. Cyryla i Metodego i Aneta Szara, panna z Żyrardowa, parafia tutejszeja, zapowiedź III.

2. Maciej Baraniecki, kawaler z Żyrardowa, parafia tutejsza i Katarzyna Pazura, panna z Żyrardowa, parafia Cyryla i Metodego, zapowiedź II.

3. Adrian Kacper Wojciechowski, kawaler i Jesika Małgorzata Skiba, panna, oboje z Żyrardowa, parafia tutejsza, zapowiedź I.

 

Komentarz do Ewangelii

Św. Ireneusz z Lyonu (ok. 130 - ok. 208), biskup, teolog, męczennik
Przeciw herezjom, IV, 13, 2-4 (© Evangelizo.org)

„Już nie słudzy lecz przyjaciele” (J 15, 15)

Prawo (żydowskie) zostało ogłoszone najpierw dla niewolników, żeby pouczać duszę przez rzeczy zewnętrzne i cielesne, w pewien sposób skłaniając, poprzez więzy, do posłuszeństwa przykazaniom, żeby człowiek nauczył się uległości wobec Boga. Ale Słowo Boże wyzwoliło duszę i nauczyło ją, jak należy oczyścić dobrowolnie również ciało.

Od tego momentu trzeba było znieść więzy poddaństwa, dzięki którym człowiek mógł się formować, aby mógł iść za Bogiem bez kajdan. A jak tylko rozpostarto zasadę wolności, trzeba było też wzmocnić poddaństwo Królowi, aby już nikt się nie cofną i nie okazał niegodny swego Wyzwoliciela.

Dlatego Pan dał nam przykazanie, żeby nie tylko nie popełniać cudzołóstwa, ale i nie pożądać; nie tylko nie zabijać, ale i nie wpadać w gniew; zamiast płacić zwyczajną dziesięcinę, rozdać swe dobra ubogim; kochać nie tylko naszych bliźnich ale i wrogów; nie tylko „być hojnym, uspołecznionym” (1 Tm 6, 18), ale i dawać darmo nasze dobra tym, którzy je nam zabierają.

Nasz Pan zatem, Słowo Boże, zobowiązał najpierw człowieka do służby Bogu, a potem uwolnił tych, którzy mu byli poddani. Jak sam powiedział swoim uczniom: „Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego” (J 15, 15).

Czyniąc ze swoich uczniów przyjaciółmi Boga, pokazuje jasno, że jest Słowem Bożym. Bo idąc za jego wezwaniem w posłuszeństwie, lecz bez kajdan, w szlachetności swojej wiary, Abraham stał się „przyjacielem Boga” (Jk 2, 23; Iz 41, 8).

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień