Ogłoszenia: 16 – 23 grudnia

swkarol adwent16poniedziałek, 17 grudnia, św. Modesta
wtorek, 18 grudnia, św. Pawła Mi, Piotra Doung-Laca, Piotra Truata, męczenników
środa, 19 grudnia, św. Atanazego I, papieża
czwartek, 20 grudnia, św. Makarego i Eugeniusza
piątek, 21 grudnia, św. Piotra Kanizjusza, doktora Kościoła
sobota, 22 grudnia, św. Franciszki Ksawery Cabrini
23 grudnia, IV niedziela Adwentu

1. Dziś już trzecia niedziela Adwentu. Ostatni dzień rekolekcji. Uroczyste zakończenie na Mszy świętej o godz. 18.00. „Ciebie Boga wysławiamy” za dar rekolekcji adwentowych.

2. Caritas Polska skierowała do nas świecie „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”. Małe świece po 5 zł., duże po 15 zł. Dostępne są u pana Grzegorza i w kancelarii parafialnej. Nabywając świecę zasilamy kasę organizacji, która profesjonalnie spieszy z pomocą dla najuboższych

3. Kurs Przedmałżeński w każdą niedzielę po Mszy świętej wieczorowej, godz. 19.00.

4. Pan Organista, po Mszy świętej, pod chórem ma do naszej dyspozycji opłatki wigilijne.

List do parafian: przygotujcie duszę na Boże Narodzenie

List do ks. Grzegorza Kramera w obronie ks. Henryka Jankowskiego

Komentarz do Ewangelii

Orygenes (ok. 185-253), kapłan i teolog
Komentarz do Ewangelii św. Jana, 2, 193nn (© Evangelizo.org)

„A oto będziesz niemy... aż do dnia, w którym się to stanie, bo nie uwierzyłeś moim słowom”

Głos i słowo w nas nie są jednym i tym samym, bo głos można usłyszeć, nawet jeśli nie ma słów, a słowo może być przekazane umysłowi bez głosu, tak jak wędruje myśl. Podobnie Jan odróżnia się od Zbawiciela, będąc głosem, podobnie jak Chrystus jest Słowem... Tak Jan odpowiada tym, którzy się go pytają, kim jest: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską” (J 1, 23).

To pewnie z tego powodu, ponieważ zwątpił o narodzinach tego głosu, który miał objawić Słowo Boże, Zachariasz stracił głos i odzyskał go, kiedy ten głos – zapowiedź Słowa (Łk 1,64) – się narodził.

Bo żeby umysł mógł zrozumieć słowo, które określa głos, trzeba słuchać najpierw głosu. To dlatego też Jan urodził się nieco wcześniej niż Chrystus – postrzegamy najpierw głos, a dopiero później słowo. W ten sposób Jan wyznacza Chrystusa, bo to przez głos objawiło się Słowo. Chrystus jest także ochrzczony przez Jana, który potrzebuje chrztu od Jezusa (Mt 3,14)…

Jednym słowem, kiedy Jan pokazuje na Chrystusa, to jest to człowiek, który wskazuje na Boga, Zbawiciela bezcielesnego; to głos, który wskazuje na Słowo.

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień