Ogłoszenia: 19 – 25 marca

swkarol krzyzWP17poniedziałek, 19 marca, Uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi
środa, 21 marca, św. Mikołaja z Flue, patrona Szwajcarii
sobota, 24 marca, św. Katarzyny Szwedzkiej
niedziela, 25 marca, Niedziela Męki Pańskiej, Niedziela Palmowa
Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.30
Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 17.30

 

1. W poniedziałek wypada Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

2. W najbliższą niedzielę obchodzimy pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Ten triumfalny wjazd wprowadza nas w Misterium Paschy, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Na wszystkich Mszach świętych święcimy palmy, przed sumą przewidziana jest procesja z palmami wokół naszego kościoła. Biorąc udział we Mszy świętej w Niedzielę Palmową, poprzez wykonane, przyozdobione kwiatami i przyniesione palmy, chcemy wyrazić wiarę i zamanifestować najpiękniejsze uczucia wobec Osoby naszego Zbawcy i Pana.

3. Droga Krzyżowa w naszej parafii w każdy piątek Wielkiego Postu, o godz.17.30. Gorzkie Żale w każdą niedzielę, o godz.17.30. Za udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, a także w nabożeństwie Gorzkich Żali otrzymujemy odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Komentarz do Ewangelii

Św. Klaudiusz La Colombiere (1641-1682), jezuita

Pierwszy panegiryk na cześć św. Józefa
„Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki”

Niewiele znamy faktów z życia św. Józefa. Ewangelia przytacza jedynie trzy czy cztery działania; a dawny autor zauważył, że nie ma żadnego jego słowa. To być może dlatego, że Duch Święty zechciał przez to nam wskazać na milczenie i pokorę świętego Józefa, jego miłość do samotności i życia ukrytego.

Cokolwiek to by nie było, ponosimy w tym stratę. Gdyby tylko Pan zezwolił, abyśmy poznali szczegół życia tego wielkiego świętego, bez wątpienia znaleźlibyśmy piękne przykłady, piękne reguły, szczególnie dla tych, którzy żyją w stanie małżeńskim.

Całe życie świętego Józefa można podzielić na dwie części: pierwsza poprzedza jego zaślubiny; a druga dotyczy lat po ślubie. Nic nie wiemy o tej pierwszej części i znamy niewiele z drugiej. Twierdzę jednak, że jedna i druga były bardzo święte: pierwsza, ponieważ zakończyła się tak korzystnym małżeństwem; druga była jeszcze bardziej święta, ponieważ trwała przez cały czas tego małżeństwa.

Jaką korzyść musiał osiągnąć święty Józef z tylu lat nieustannych konwersacji ze świętą Maryją! Nie wątpię nawet, że milczenie Maryi było bardzo budujące i wystarczyło na nią spoglądać, aby poczuć się uniesionym miłością do Boga i gardzić wszystkim innym. Ale jakie to musiały być mowy duszy, w której mieszkał Duch Święty, gdzie Bóg wlał pełnię łask, która miała więcej miłości niż zgromadzenie serafinów! Jaki ogień wychodził z tych ust, kiedy otwierała je, aby wyrazić uczucia swego serca! Jakie zimno, jakie lody ten ogień mógł rozgrzać! A jakiego efektu nie wywierał on na Józefie, który był już gotów przyjąć płomień!

Ten wielki ogień, mogący rozpalić całą ziemię, miał tylko serce Józefa do ogrzania i wolnego spalania podczas tak licznych lat. Jeśli wierzyła, że serce świętego Józefa było częścią jej serca, jakże musiała się o nie troszczyć, aby rozpalić je miłością do Boga!

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień