Niedziela, 7 lutego 2016 r.

Krzyż, wejście do kościoła św. Karola Boromeusza w Żyrardowie

Zapowiedzi przedślubne: Katarzyna Halina Kowalczyk, panna z Żyrardowa, parafia tutejsza i Jarosław Zdzisław Nawrot, kawaler z miejscowości Brzyków, parafia Brzyków, zapowiedź III.

1. W tym tygodniu w środę, wypada Środa Popielcowa. Otwiera ona okres Wielkiego Postu. W naszej parafii Msza święta o godz. 7.00, 9.30, 12.30 i 18.00. Celebrans sprawujący liturgię poświęci popiół i szczyptę tego popiołu nałoży na głowę każdemu uczestnikowi liturgii. Spadająca szczypta popiołu w kontekście wypowiadanych słów: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz!” przypomina o kruchości życia doczesnego, uczy pokory, w sposób obrazowy obnaża śmiertelnie destrukcyjne skutki grzechu, otwiera umysł człowieka i serce na fascynujący wymiar życia wiecznego – darmowy dar miłosiernego Boga. Dobrowolna rezygnacja z zaspokojenia głodu przyjemności cielesnych, pozwala człowiekowi odkryć na nowo obecność duszy w materialnym ciele, doświadczyć głodu i pragnienia Boga oraz Jego słowa. Wzorcowa postawa Chrystusa, który przez 40 dni przebywa na pustyni – w przestrzeni ciszy, wzmożonej modlitwy, postu, kompletnego braku zainteresowania ponętami diabelskimi, uzasadnia naszą decyzję wewnętrznej odnowy i pokazuje, jak ten cel osiągnąć. Jeśli chodzi o wymiar modlitwy, Kościół przychodzi nam z pomocą i proponuje udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 17.00 oraz Gorzkich Żalach w każdą niedzielę o godz. 17.30. Godzina Drogi Krzyżowej w naszej parafii została przesunięta na życzenie parafian, z godz. 16.30 na godz. 17.00.

2. W tym tygodniu, w czwartek, wypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. W naszej parafii porządek nabożeństw jest następujący: 7.00, 9.30, 12.30 i 18.00. Tego dnia w sposób szczególny modlimy się w intencji wszystkich chorych, cierpiących i osoby w podeszłym wieku. Pamiętamy również o tych, którzy opiekują się nimi: o lekarzach, pielęgniarkach, o wszystkich pracownikach służby zdrowia. Uroczysta Msza święta w intencji chorych i cierpiących, a także Sakrament Namaszczenia o godz. 12.30. Wysłuchamy w tym dniu Orędzia Ojca Świętego skierowanego do chorych.

3. W odpowiedzi na zainteresowanie Kursem przedmałżeńskim, informujemy, że w naszej parafii ekspresowy Kurs przedmałżeński rozpoczynamy w II Niedzielę Wielkiego Postu, udziałem we Mszy świętej, tj. 21 lutego o godzinie 18.00. Od dnia dzisiejszego można zapisywać się w zakrystii, w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania i telefonicznie.

1. Ofiary składane dziś na tacę przeznaczone są na pokrycie kosztów związanych z instalacją nowych ołtarzy i przywracaniem użyteczności figurom bożonarodzeniowym.

2. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Zachowajmy naszą piękną tradycję celebracji wieczerzy wigilijnej. Wyłączmy telewizor, komputer i radio. Nakryjmy stół białym obrusem. Na talerzu ozdobnym połóżmy poświęcone opłatki. Przygotujmy dania wigilijne na pięknym serwisie stołowym. Odświętnie ubrani zapalmy światła na choince, kandelabry na stole. Przygotujmy teksty polskich, tradycyjnych kolęd dla uczestników celebracji. Gotowy śpiewnik z tekstami kolęd znajdziemy na naszej stronie internetowej. Rozpocznijmy celebrację wieczerzy śpiewem kolędy ulubionej przez rodzinę. Podzielmy się opłatkiem, złóżmy sobie życzenia. Niech serce przemówi do serca. Urazy, zadrażnienia, dąsy i wszelkiego rodzaju fanaberie wyrzućmy przez okno. Nic im się nie stanie złego. Zwaśnieni niech w imię Chrystusa wyciągną ręce do zgody. Nie pozwólmy naszym rodzicom i dziadkom połykać gorzkich łez po odtrąceniu, w samotności. Młodzież i dzieci niech wykażą się większą aktywnością w zapewnieniu tej celebracji czytelnego wymiaru piękna i wymiaru sacrum. Po wieczerzy wigilijnej, o godz. 23.00 gromadzimy się w naszym kościele. Cała wspólnota liturgiczna zgromadzona tu, przy ołtarzu Pańskim i w scenerii szopki betlejemskiej, śpiewem kolęd rozgrzewa serca do Pasterki. Pasterka o godz. 24.00.

3. W piątek wypada Uroczystość Bożego Narodzenia. Nie ma postu. W naszej parafii Msza święta o godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00.

4. W sobotę wypada Święto Świętego Szczepana, Pierwszego Męczennika. Drogi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Porządek nabożeństw, jak w zwykłą niedzielę.

5. W najbliższą niedzielę, która wypada w oktawie Bożego Narodzenia, będziemy przeżywali Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

6. Caritas Polska przesłała świece wigilijne do rozprowadzenia duże i małe. Pieniądze pozyskane w tej akcji zasilą kasę organizacji, która śpieszy z pomocą najuboższym.

7. Pan organista zakończył roznoszenie opłatków do naszych rodzin. Nie zawsze zastał domowników w domu. Wielu pracuje do późnych godzin nocnych. Od dnia dzisiejszego do samej wigilii, można zgłaszać się po opłatki wigilijne osobiście, od godz. 8.00 – 19.00 do kancelarii parafialnej, albo wprost do organisty w ramach programowych Mszy świętych.

8. Ks. Moderator i Wspólnoty Kościoła Domowego zapraszają wszystkie małżeństwa sakramentalne na uroczystą Mszę świętą w dniu 27 grudnia 2015 roku w święto Świętej Rodziny, godz. 18.00. Podczas tej Mszy świętej otrzymamy Boże błogosławieństwo i odnowimy przyrzeczenia małżeńskie. Serdecznie zapraszamy.