Ogłoszenia: 26 lipca-2 sierpnia

św. Marta, kościół św. Karola Boromeuszaponiedziałek, 27 lipca, św. Innocentego I
wtorek, 28 lipca, św. Charbela
środa, 29 lipca, św. Marty
czwartek, 30 lipca, św. Piotra Chryzologa
piątek, 31 lipca, św. Ignacego z Loyoli
sobota, 1 sierpnia, św. Alfonsa Liguori, I sobota miesiąca
2 sierpnia, XIX niedziela zwykła

 

1. Dziś, po każdej Mszy świętej, błogosławieństwo i poświęcenie samochodów oraz innych pojazdów z racji św. Krzysztofa, którego liturgiczne wspomnienie przeżywaliśmy wczoraj.

2. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Ze szczególną czcią zwracamy się ku Niepokalanemu Sercu Matki. Msza święta wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz. 7.30. Wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja, różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

3. W sobotę, 1 sierpnia, mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Poległym za wolność Ojczyzny jesteśmy winni naszą modlitewną pamięć. O godz. 17.30 Msza święta za Ojczyznę.

4. W przyszłą niedzielę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z osobą Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie parafialnego kościoła, odmówienie w nim modlitwy Ojcze nasz i Wyznania wiary, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone już w sakramencie pojednania.

5. W sobotę rozpoczyna się sierpień – miesiąc w którym biskupi zwracają się do nas z zachętą, abyśmy podjęli szczególną refleksję nad zagadnieniem trzeźwości. Tak dużo rodzin przeżywa dramat z powodu choroby alkoholowej, która dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Badania wykazują, że coraz częściej młodzież, a nawet dzieci sięgają po alkohol i wprowadzają się w stan upojenia, zażywają narkotyki, biorą tzw. dopalacze by wkroczyć do fikcyjnego raju. Niech podjęta przez nas wstrzemięźliwość od tych używek, a także modlitwa za osoby uzależnione pomoże naszym siostrom i braciom wyzwolić się z tych nałogów.

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom obchodzącym w tym tygodniu urodziny, imieniny i inne jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, Bożego błogosławieństwa, obfitych darów i opieki Bożej Opatrzności a także opieki naszego patrona św. Karola Boromeusza.

Zapowiedzi przedślubne

1. Mikołaj Michał Zajkowski, kawaler i Marta Weronika Kacprzak, panna, oboje z Żyrardowa, parafia tutejsza, zapowiedź III.

2. Arkadiusz Krzysztof Osicki, kawaler i Emilia Natalia Melon, panna, oboje z Żyrardowa, parafia tutejsza, zapowiedź III.

3. Łukasz Balkowski, kawaler z Grodziska Mazowieckiego, parafia św. Anny i Karolina Izabela Niemojewska, panna z Żyrardowa, parafia tutejsza, zapowiedź I.

„Czy mamy do czynienia z wojną biologiczną?

Od niemal dwóch miesięcy zdumiewające sprzeczności w komunikatach rządowych nie pozostawiają żadnych wątpliwości: słyszymy kłamstwo za kłamstwem.

Czy mamy do czynienia z wojną biologiczną? Ustalenie tego jest równie trudne, jak ustalenie, czy spodziewać się tysięcy zgonów. Szybkość, z jaką Chiny budowały szpitale, może sugerować, że przynajmniej tam byli na to przygotowani. „Oni”, czyli jakieś władze. Chińczycy niekoniecznie. W Europie jest oczywiste, że wojna biologiczna jawi się naszym rządom jako teoria spiskowa. Ale francuska prasa nie jest wolna: gdyby tak było, nie powstałaby równoległa prasa oporu. Otóż prasa ta podlega ścisłemu monitoringowi: prawie nie opublikowała nowych informacji, gdy informacje te zostały przekazane jako fałszywe wiadomości (fake news).

(...)

Co do wszystkich tych rzekomych ostatnich prognoz i niewiarygodnej liczby zgonów, których powstrzymanie zależeć miałoby od zamknięcia gospodarki, kto może wierzyć w takie bzdury? Chimera laboratoryjna rozpada się bardzo szybko przy przechodzeniu od jednego człowieka do drugiego. Miliony zgonów, których spodziewa się WHO na podstawie tego, co, jak twierdzą, wiedzą z góry i lekceważąc fakty, nie miały miejsca i nie będą miały miejsca. Liczby francuskie (już 4 razy wyższe niż w Niemczech) są w dużej mierze zawyżone. W Belgii pobiliśmy wszystkie fałszywe rekordy! I część tych śmierci (bardzo starych ludzi) prawdopodobnie i tak miałaby miejsce w ciągu tego roku.

(...)

Zniszczenie Kościoła katolickiego jest jaskrawym znakiem, że siły finansowe nie mają już żadnej przeszkody do pokonania: jesteśmy zdani na boga zdrowia. Całe społeczeństwa posłusznie poddają się już tylko strachowi przed zakażeniem, nawet ci najmniej narażeni, tak bardzo przestraszono nas wymachiwaniem zaraźliwą chusteczką."...

czytaj więcej: Nie będzie żadnej wojny biologicznej?, art. Marion Duvauchel

Komentarz do Ewangelii

Św. Augustyn (354 - 430), biskup Hippony (Afryka Północna) i doktor Kościoła
Kazanie 51; §19.30 (© Evangelizo.org)

„Czyż nie jest On synem cieśli?”

Odpowiedź Pana Jezusa: „Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” (Łk 2,49) nie twierdzi, że Bóg jest Jego Ojcem, aby jednocześnie zaprzeczyć, że Józef nim nie jest.

Jak tego dowieść? Dzięki Pismu, w którym czytamy dalej: „Poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany” (w. 51). Komu był poddany? Czy nie swoim rodzicom? Oboje byli zatem Jego rodzicami. Byli Jego rodzicami w określonym czasie, a Bóg był Jego Ojcem od wieków. Oni byli rodzicami Syna człowieczego, a Ojciec - Słowa, Mądrości (1Kor 1,24) i tej mocy, przez którą wszystko stworzył...

Nie bądźmy zatem zdziwieni, że ewangeliści przedstawiają nam genealogię Jezusa od strony Józefa, a nie Maryi (Mt 1,1; Łk 3,23). Jeśli Maryja stała się matką bez żadnych pożądań ciała, Józef stał się ojcem poza wszelkim związkiem cielesnym. Może być zatem kresem lub punktem wyjścia w genealogii Zbawiciela, nawet jeśli nie jest Jego ojcem według ciała. Jego wielka czystość potwierdza ojcostwo. Maryja, jego żona, wskazywała na niego pierwszego: „Twój ojciec i ja, pełni bólu, szukaliśmy Ciebie” (Łk 2,48).

Jeśli Maryja zrodziła Zbawiciela wbrew prawom natury, Duch Święty działał także w Józefie, działał zatem w obojgu w jednakowy sposób. „Józef był człowiekiem sprawiedliwym” - mówi ewangelista Mateusz (1,19). Mąż był sprawiedliwy, jego żona była sprawiedliwa: Duch Święty spoczywał na tych sprawiedliwych i obojgu dał syna.

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień