Ogłoszenia: 17 – 24 maja

Wielkanoc, kościół św. Karola Boromeuszaponiedziałek, 18 maja, św. Stanisława Papczyńskiego
wtorek, 19 maja, św. Kryspina z Viterbo
środa, 20 maja, św. Bernardyna ze Sieny
czwartek, 21 maja, Wniebowstąpienie Pańskie
piątek, 22 maja, św. Rity
24 maja, VI Niedziela Wielkanocna
Nabożeństwo Majowe codziennie o 17.30

1. Tym wszystkim, którzy do tej pory wsparli parafię również finansowo przez ofiary wrzucane do skarbonki pod chórem, składamy serdecznie ”Bóg zapłać!”.

2. Jutro wypada 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Ze względów organizacyjnych uroczysta Msza święta, upamiętniająca tę rocznicę w naszej parafii, zostanie odprawiona w najbliższy czwartek, tj. 21 maja, o godz. 19.00. Dziękujmy w tym dniu Bożej Opatrzności, jako wspólnota parafialna, za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”. W czasie tej Mszy św. będziemy modlić się o ustanie epidemii koronawirusa w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Chcemy także wypraszać łaski dla tych, na których spoczywa obecnie wielka odpowiedzialność za losy Polaków, a mianowicie za pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Premiera naszego Rządu oraz ministra zdrowia. Chcemy także wesprzeć lekarzy, pielęgniarki, kapelanów szpitalnych oraz osoby niosące pomoc chorym i troszczącym się o zachowanie porządku w tych trudnych chwilach. Zachęcamy do modlitwy w tych intencjach.

3. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, po której poprzez specjalną nowennę będziemy przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

4. Wszystkim parafianom obchodzącym w tym tygodniu urodziny, imieniny i inne jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, Bożego błogosławieństwa i opieki naszego patrona św. Karola Boromeusza.

5. Komunia I w naszej parafii została przesunięta w terminie na 13 września 2020 roku. Jednak sytuacja z wygaszaniem epidemii nie jest jednoznaczna. W związku z tym mam nową propozycję dla rodziców dzieci komunijnych: Komunia I dla dzieci w małych, czteroosobowych grupach, np. dwóch chłopców, dwie dziewczynki w miesiącu maju i czerwcu, w soboty o godz. 11.00 i w niedziele o godz. 14.00 i godz. 17.00. W ten sposób zmieścilibyśmy się w limicie ograniczającym liczbę uczestniczących. Zainteresowani moją propozycją zgłaszają się do kancelarii parafialnej każdego dnia tygodnia z wyjątkiem soboty do omówienia szczegółów. Pamiątki komunijne dla wszystkich dzieci są już przygotowane.

6. Niech słowa z wielkanocnej sekwencji: Wiemy żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy rozbrzmiewają w naszej duszy a Boże błogosławieństwo umacnia nas w radosnym wypełnianiu codziennych zadań i obowiązków.

Zapowiedzi

Patrycja Marcinkowska panna z Żyrardowa, parafia tutejsza i Przemysław Dzierzbicki, kawaler z Żyrardowa, parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, zapowiedź II.

Komentarz do Ewangelii

Św. Jan Maria Vianney (1786-1859), kapłan, proboszcz z Ars
Myśli wybrane świętego Proboszcza z Ars (J. Frossard; Éds Téqui 1999, p. 67, rev.)

Wzywajmy Ducha Świętego

Ci, których prowadzi Duch Święty, mają sprawiedliwe myśli. Oto dlaczego jest tylu ignorantów, którzy wiedzą więcej niż mędrcy. Kiedy człowiek jest prowadzony przez Boga, który jest jego mocą i światłem, nie może się mylić. Duch Święty jest Światłem i Mocą. To On uczy nas rozróżniać to, co prawdziwe od tego, co fałszywe, dobro od zła.

Dobry Bóg, posyłając nam Ducha Świętego, zachował się wobec nas jak wielki król, który mianuje swojego ministra odpowiedzialnym za pokierowanie swoim poddanym, mówiąc: "Będziesz towarzyszył temu człowiekowi wszędzie i przyprowadzisz go do mnie bezpiecznie". Jak wspaniale iść w towarzystwie Ducha Świętego! On jest dobrym przewodnikiem.

Duch Święty prowadzi nas jak matka swoje dwuletnie dziecko za rączkę. Jak osoba prowadząca niewidomego. Trzeba nam codziennie rano powtarzać: "Boże mój, poślij mi Ducha Świętego, który nauczy mnie, kim jestem i kim Ty jesteś...". Dusza, która ma Ducha Świętego rozkoszuje się wybornym smakiem modlitwy – nigdy nie traci świętej Obecności Bożej.

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień