Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/homesext/r1618754/swkarol.pl/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Ogłoszenia: 1 – 8 grudnia

Adwent, kościół św. Karola Boromeuszaponiedziałek, 2 grudnia, bł. Rafała Chylińskiego
piątek, 6 grudnia, św. Mikołaja, I piątek miesiąca
sobota, 7 grudnia, św. Ambrożego, I sobota miesiąca
8 grudnia, II Niedziela Adwentu
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny
12.00 – 13.00 – Godzina Święta – Godzina Łaski


 

1. Niedziela, którą dziś przeżywamy wprowadza nas w okres Adwentu. Okres ten przypomina oczekiwanie na wypełnienie obietnic Bożych w Tajemnicy Wcielenia „gdy Słowo Odwieczne stało się Ciałem i zamieszkało między nami”; przypomina oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa w Dniu Ostatecznym. W tym okresie, o świcie w każdym Kościele katolickim odprawiana jest Msza święta zwana Mszą świętą Roratnią. Jest to Msza święta ku czci Najświętszej Maryi Panny, która z głęboką wiarą przyjęła zwiastowanie archanioła Gabriela i swoim historycznym „fiat voluntas tua” dała przyzwolenie Bogu i stała się Matką Syna Bożego.

Adwent jest okresem oczekiwania i przygotowania w ciszy, dlatego Kościół zachęca swoich synów i córki do udziału w rekolekcjach adwentowych oraz do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Na ołtarzu naszego kościoła pojawiła się świeca roratnia (roratka) i wieniec adwentowy. Roratka jest symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa – Światłość prawdziwą. Kokarda, którą jest przepasana roratka, przypomina o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wieniec adwentowy, w formie okręgu, składa się gałązek choinki, są w nim umieszczone 4 świece symbolizujące 4 niedziele Adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną święcę. Pierwsza świeca jest świecą pokoju, druga wiary, trzecia miłości, czwarta nadziei.

2. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Msza święta Wotywna o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie w czwartek o godz. 17.30, Msza święta Wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa oraz nabożeństwo pierwszo-piątkowe i spowiedź w piątek o godz. 7.30 i 17.00, Msza święta Wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny w sobotę o godz. 7.30. Od godz. 8.00 do 15.00 adoracja prywatna i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

3. Msza Roratnia, sprawowana w zwykłe dni tygodnia rozpoczyna się w naszym kościele o świcie, o godz. 7.00, przy wygaszonych światłach, w mrokach symbolicznej ciemności. Wniesione do kościoła przez dzieci płonące lampiony, a przez dorosłych świece, nawiązują do symboliki biblijnej pięciu mądrych panien z przypowieści ewangelijnej Jezusa, które w swej roztropności oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

4. Caritas Polska przekazała dla naszej parafii świece wigilijne do rozprowadzania, małe po 5 zł., duże po 15 zł. Środki pozyskane posłużą organizacji charytatywnej do śpieszenia z pomocą najuboższym.

Zapowiedzi przedślubne:

1. Damian Łukasz Dec, kawaler z Mrokowa, parafia św. Stanisława Kostki i Magdalena Krześniak, panna z Żyrardowa, parafia tutejsza, zapowiedź I.
2. Andrzej Tadeusz Giełzak, kawaler z miejscowości Wódki, parafia łódzka i Sandra Jadwiga Ambroziak, panna z Żyrardowa parafia tutejsza, zapowiedź II.

Komentarz do Ewangelii

Św. Antoni Wielki (251-356), ojciec monastycyzmu chrześcijańskiego
Napomnienia, nr 2-3, 132-133,137,170 (© Evangelizo.org)

„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi” (Mt 11,25)

Człowiekowi obdarzonemu rozumem w prawdzie zależy na jednej rzeczy: podobać się Bogu wszechświata i Go słuchać, formować swoją duszę do jedynej troski, by być Mu miłym, dziękując Mu za rzeczywistość i moc Jego opatrzności, przez którą wszystkim zarządza przez całe życie.

Byłoby niestosowne dziękować za zdrowie ciała lekarzom, którzy nam przepisują nieprzyjemne i gorzkie lekarstwa, podczas gdy odmawiamy Bogu wdzięczności za rzeczy, które zdają się nam trudne.

Ci, którzy nie posiadają rozumnej duszy, nie myślą o tym. Ponieważ nie pojmują, że wszystko wychodzi na dobre, jak się należy, dla naszej korzyści, aby zajaśniały cnoty i ukoronował nas Bóg.

Tylko człowieka Bóg słucha. Tylko człowiekowi się objawia. Bóg kocha człowieka do tego stopnia, że robi z niego boga. Tylko człowiek jest godziwym adoratorem Boga. To dla człowieka przemienił się Bóg. To dla człowieka Bóg stworzył całe niebo, ozdobione gwiazdami. To dla człowieka Bóg stworzył ziemię. Ludzie uprawiają ja dla samych siebie. Ci, którzy nie odczuwają tej opatrzności Bożej, mają duszę pozbawioną rozumu.

Bóg ustanowił na ziemi narodziny i śmierć. I ustanowił w niebie opatrzność i przeznaczenie. Zrobił wszystko dla człowieka i jego zbawienia. Dysponując wszelkimi dobrami, Bóg stworzył dla ludzi niebo, ziemię i ich elementy i pozwolił im z tego korzystać. Dziękczynienie, i tylko ono, podoba się Bogu; więcej, niż drogocenne ofiary. Jemu chwała na wieki wieków. Amen

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień