Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/homesext/r1618754/swkarol.pl/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Ogłoszenia: 13 – 19 maja

Matka Boża Fatimska, kościół św. Karola Boromeuszaponiedziałek, 13 maja, NMP Fatimskiej
wtorek, 14 maja, św. Macieja, Apostoła
środa, 15 maja, św. Zofii
czwartek, 16 maja, św. Andrzeja Boboli
piątek, 17 maja, św. Paschalisa Baylon
sobota, 18 maja, św. Jana I
19 maja, V Niedziela Wielkanocna, Uroczystość I Komunii św. o godz. 12.30

 

1. Dziś przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza. Jest wśród nas przy ołtarzu ks. Krzysztof Malinowski, proboszcz parafii Arosa w Szwajcarii, który przebywa gościnnie w Żyrardowie. Obchodzi on 25-lecie święceń kapłańskich, odprawi Mszę świętą jubileuszową i udzieli uroczystego błogosławieństwa.

2. We wtorek, tj. 14 maja, o godz. 18.00 spotkanie formacyjne dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

3. W sobotę, tj. 18 maja, od godz. 16.00 do 17.00, spowiedź dzieci przygotowujących się do uroczystości I Komunii Świętej oraz ich rodziców i rodzeństwa.

4. W najbliższą niedzielę na Mszy świętej o godz.11.00 Uroczystość I Komunii Świętej.

5. Nabożeństwo majowe w naszej parafii codziennie o godz. 17.30.

6. Taca z dzisiejszej niedzieli na Seminarium Duchowne w Łowiczu.

Komentarz do Ewangelii

Św. Augustyn (354 - 430), biskup Hippony (Afryka Północna) i doktor Kościoła
Homilie na ewangelię św. Jana, nr 6

„Miłujcie się wzajemnie jak Ja was umiłowałem”

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali”. Miłość odnawia tego, który słucha Pana, albo raczej jest Mu posłuszny. Ale nie o każdą miłość tu chodzi, lecz tylko o tę, o której Pan dodał: „Jak Ja was umiłowałem”, aby ją odróżnić od miłości cielesnej.

„Poszczególne członki ciała troszczą się o siebie nawzajem. Pełni tej miłości wszyscy wzajemnie się troszczą o siebie: Bo gdy jeden cierpi, cierpią z nim inni, a gdy ktoś jest wyróżniony, wszyscy z nim się radują (1Kor 12,25-26). Wszyscy bowiem słuchają i przestrzegają tego, co Pan powiedział: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali”.

Oni miłują nie jak ci, którzy grzeszą, ich miłość nie jest zwyczajną ludzką miłością. Lecz są bogami (J 10,35) i wszyscy są synami Najwyższego (Łk 6,35) i braćmi Jedynego Syna Bożego, a więc miłują się wzajemnie tą miłością, jaką umiłował ich Pan, aby doprowadzić ich tam, gdzie wszystkie pragnienia zostaną nasycone dobrami. Wtedy wszystkie pragnienia zostaną nasycone, gdyż Bóg będzie wszystkim we wszystkich (1Kor 15,28).

Ten, kto miłuje swego bliźniego miłością czystą i duchową miłuje w nim samego Boga. Tą miłość Pan chce odróżnić od zwykłego uczucia, mówiąc: „Jak Ja was umiłowałem”. To właśnie Boga w nas umiłował. Nie tego Boga, którego już posiadamy, ale tego, którego chce byśmy mieli kiedy Bóg będzie wszystkim we wszystkich.

Lekarz miłuje swoich chorych z powodu zdrowia, które pragnie im dać, nie ze względu na ich choroby. „Miłujcie się wzajemnie jak Ja was umiłowałem”. Dlatego właśnie nas umiłował, abyśmy teraz my z kolei mogli miłować się wzajemnie.

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień