Ogłoszenia: 5 – 11 listopada

sw. Karol Boromeuszponiedziałek, 5 listopada, św. Elżbiety i Zachariasza, od św. Jana Chrzciciela
wtorek, 6 listopada, św. Kalinika, męczennika
środa, 7 listopada, św. Willibrorda
czwartek, 8 listopada, św. Godfryda z Amiens, biskupa
piątek, 9 listopada, św. Elżbiety od Przenajświętszej Trójcy
sobota, 10 listopada, św. Leona Wielkiego, papieża
11 listopada, XXX niedziela zwykła

 

1. Dziś obchodzimy Uroczystości odpustowe z racji świętego Karola Boromeusza, patrona parafii. Porządek nabożeństw niedzielny. Uroczysta suma i procesja eucharystyczna o godz. 12.30. Sumę odpustową odprawi i kazanie wygłosi ks. prof. Bogdan Czupryn z Płocka. Zapraszamy asystę procesyjną, bielanki i ministrantów do udziału w procesji.

2. W sobotę, tj. 10 listopada, spotkanie formacyjne na młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z klas VIII i III gimnazjalnych, godz. 9.00.

3. W sobotę ćwiczenia wokalno-muzyczne dla scholi młodzieżowej, godz. 10.00, dla scholi dziecięcej, godz. 12.00. Zbiórka dla ministrantów, godz. 11.00.

Komentarz do Ewangelii

Św. Klemens Aleksandryjski (150 – ok. 215), teolog
Kazanie „Jaki bogacz może zostać zbawiony? (© Evangelizo.org)

„Zjednujcie sobie przyjaciół”

„Kto poda choćby kubek zimnej wody jednemu z moich uczniów, nie utraci swojej zapłaty” (Mt 10,42)... To jedyna zapłata, która nie straci swojej wartości pewnego dnia: „Zjednujcie sobie przyjaciół nieuczciwą mamoną, aby przyjęto was do wiecznych mieszkań w dniu, kiedy zginiecie”. Bogactwa, którymi dysponujemy, nie powinny służyć tylko nam; z dobrami niesprawiedliwymi można dokonać dzieł sprawiedliwych i zbawiennych, oraz ulżyć jednemu z tych, którego Ojciec przeznaczył do swoich wiecznych przybytków.

Jakże godne podziwu jest to słowo apostoła Pawła: „Bóg miłuje radosnego dawcę” (2 Kor 9,7), tego, który daje jałmużnę ze szczerego serca, sieje hojnie, aby zebrać obfite żniwo, dzieli się bez szemrania, wahania czy oporów. A jeszcze większe jest to słowo , które wypowiedział Pan w innym miejscu: „Dawaj każdemu, kto cię prosi” (Łk 6,30).

Pomyśl zatem o wspaniałej, obiecanej nagrodzie za twoją hojność: o wiecznych przybytkach. Jaka piękna wymiana! Co za nadzwyczajny interes! Kupuje się nieśmiertelność za pieniądze; wymienia się zgrzybiałe dobra tego świata na wieczne mieszkanie w niebie!

Jeśli zatem wy, bogacze, jesteście mądrzy, to zajmijcie się tym handlem. Dlaczego pozwalacie się zaślepić diamentami i szmaragdami, domami, które pochłania ogień, czas niszczy, trzęsienie ziemi przewraca? Dążcie jedynie do życia w niebie i królowania z Bogiem. Człowiek, ubogi da wam to królestwo. Zresztą, Pan nie powiedział: „Dawajcie, bądźcie hojni, wspierajcie waszych braci”, ale „Zjednujcie sobie przyjaciół”. Przyjaźń nie rodzi się z jednego daru, ale z długiej zażyłości. Ani wiara, ani miłość, ani cierpliwość nie są dziełem jednego dnia, ale: „kto wytrwa do końca, będzie zbawiony” (Mt 10,22).

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień