Ogłoszenia: 13 – 20 maja

swkarol salette3poniedziałek, 14 maja, Święto św. Macieja, Apostoła
wtorek, 15 maja, św. Zofii, wdowy, męczennicy
środa, 16 maja, Święto św. Andrzeja Boboli, kapłana
20 maja, Niedziela Zesłania Ducha Świętego
11.00 Uroczystość I Komunii św.
poniedziałek - niedziela, Nowenna do Ducha Świętego, o godz. 17.30

1. Dziś obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

2. We wtorek, próba przed I Komunią dzieci, o godz.18.00. W najbliższy piątek spowiedź dzieci komunijnych od godz.15.30 do 17.00.

3. W środę, 9 maja, JE Ks. Biskup Andrzej Dziuba, Ordynariusz Diecezji Łowickiej udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży podczas Mszy świętej o godz. 18.00. Dziękuję rodzicom, wychowawcom, nauczycielom, katechetom i katechetkom za trud przygotowania.

4. W piątek rozpoczęliśmy Nowennę do Ducha Świętego przed Niedzielą Zesłania Ducha Świętego. Nowennę odmawiamy bezpośrednio po Nabożeństwie Majowym.

5. W najbliższą niedzielę wypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym dniu uzyskujemy odpust zupełny za udział w publicznym śpiewie Hymnu „O Stworzycielu, Duchu przyjdź”. W naszej parafii Uroczystość I Komunii Świętej na Mszy świętej o godz. 11.00.

6. Artysta-malarz, Małgorzata Ujma, przystąpiła do malowania kolejnych czterech stacji Drogi Krzyżowej w naszym parafialnym kościele. Z tej okazji chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom, którzy finansowo wsparli realizację artystycznego dzieła.

Zapowiedzi przedślubne:

1. Kamil Patryk Słomowicz, kawaler z Żyrardowa, parafia tutejsza i Monika Jessica Lewandowska, panna z Rosnowa k/Koszalina, parafia św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika w Wyszewie, zapowiedź I.

2. Marian Leszek Wenelczyk, kawaler z Wołomina, parafia św. Józefa i Katarzyna Dąbrowska, panna z Żyrardowa, parafia tutejsza, zapowiedź I.

3. Łukasz Wojtyniak, kawaler z Żyrardowa, parafia tutejsza i Marlena Kopeć, panna z Ołtarzewa, parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów, zapowiedź I.

Komentarz do Ewangelii

Św. Augustyn (354 - 430), biskup Hippony (Afryka Północna) i doktor Kościoła
Kazania do Ewangelii św. Jana, nr 104-105 (©Evangelizo.org)

„Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył”

Są ludzie, którzy sądzą, że Syn został otoczony chwałą przez Ojca w tym, w czym Go nie oszczędził, ale wydał Go za nas (Rz 8,32). Ale jeśli otoczył Go chwałą w Męce, to o ileż bardziej w Jego zmartwychwstaniu! W czasie Męki Jego pokora jawi się bardziej niż majestat. Aby „jeden pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus” (1Tm 2,5) został otoczony chwałą w swoim zmartwychwstaniu, najpierw został upokorzony w Męce.

Żaden chrześcijanin nie wątpi: Syn został otoczony chwałą w swojej postaci sługi, którego Ojciec wskrzesił i posadził po swojej prawicy (Flp 2,7; Dz 2,34).

Ale Pan nie mówi jedynie: „Ojcze, otocz swego Syna chwałą”, dodaje: „aby Syn Ciebie nią otoczył”. Słusznie zadajemy sobie pytanie, jak Syn otoczył chwałą Ojca. Bowiem chwała Ojca w sobie samej nie może ani wzrastać, ani się umniejszać.

Jednakże była ona mniejsza u ludzi, kiedy Bóg był znany jedynie „w Judzie”, a „słudzy Pańscy chwalili imię Pana od wschodu aż do zachodu słońca” (Ps 76,2; 113,1-3). Stało się to przez Ewangelię Chrystusa, którą dał poznać narodom Ojciec przez Syna: w ten sposób Syn otoczył Ojca chwałą.

Gdyby Syn tylko umarł i nie zmartwychwstał, to nie zostałby otoczony chwałą przez Ojca, ani Ojciec przez Niego. Teraz, otoczony chwałą przez Ojca w zmartwychwstaniu, otacza chwałą Ojca przez głoszenie zmartwychwstania. Pojawia się to choćby w kolejności słów: „Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył”, jakby mówił: „Wskrześ mnie, aby dać się poznać wszystkim przeze Mnie”.

Już w tym życiu Bóg jest otoczony chwałą, kiedy ludzie poznają Go w nauczaniu i kiedy jest głoszony wiarą tych, którzy wierzą w Niego.

Komentarz ze strony Ewangelia na co dzień