Wydarzenia roku 2013

JESUS CHRIST SUPERSTAR W KOŚCIELE ŚW. KAROLA BOROMEUSZA

Jesus Christ Superstar w kościele św. Karola Boromeusza w ŻyrardowieW dniach 7 – 14 września 2013 r., w Żyrardowie miał miejsce INTERDYSCYPLINARNY FESTIWAL SZTUK MIASTO GWIAZD. W ramach tego festiwalu, w kościele św. Karola Boromeusza, 8 września 2013 r. o godz. 20.00 odbył się spektakl: rock-opera Andrew Lloyda Webera i Tima Rice`a „Jesus Christ Superstar” w najnowszej reżyserii Antoniusza Dietziusa. Inicjatorem tego wydarzenia był Artur Krajewski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i dziennikarka, Marta Olbryś. Opera „Jesus Christ Superstar” jest zwieńczeniem IV sezonu działalności Śródmiejskiego Teatru Muzycznego, działającego w Młodzieżowym Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego w Warszawie.

Spektakl muzyczny z lat 70., który zyskał już sławę światową, w 2 częściach opowiada o ostatnim tygodniu życia Jezusa na ziemi, od tryumfalnego wjazdu do Jerozolimy poprzez Ostatnią Wieczerzę, czuwanie w Ogrójcu, zdradę i uwięzienie, sądzenie, skazanie, drogę krzyżową, śmierć i zmartwychwstanie. Jezus jest oglądany oczyma Judasza, oczyma Marii Magdaleny, św. Piotra, Heroda, Piłata, Annasza i Kajfasza oraz samego Jezusa. Byliśmy świadkami muzycznych scen począwszy od nauczania uczniów, wjazdu do Jerozolimy, poprzez Ostatnią Wieczerzę, sąd arcykapłanów, sąd Piłata, sąd Heroda po ukrzyżowanie i tajemnicę zmartwychwstania.

Młodzi artyści Śródmiejskiego Teatru Muzycznego z Warszawy – soliści, zespół i chór 50-cio osobowy zgotowali nam wielkie, wzruszające, widowisko muzyczne.

Jesus Christ Superstar w kościele św. Karola Boromeusza w ŻyrardowieWspółcześnie opowiedziana historia sprzed dwu tysięcy lat w przestrzeni kościoła św. Karola Boromeusza, na tle historycznej, świeżo odrestaurowanej polichromii, urzekającej swoim pięknem, harmonią fresków i kolorów stała się dla uczestników spektaklu impulsem do refleksji, zadumy, przemyśleń takich kwestii jak: miłość, zdrada, upadek, przebaczenie, wierność, spisek, poświęcenie, obojętność, bezmyślność, niezdecydowanie, radość, porażka, rozpacz, oczekiwanie, zwycięstwo, śmierć i życie. Słusznie więc zauważa Jeremi T. Królikowski, redaktor naczelny „Arche”: „Odnajdujemy w niej głębię i tajemnicę zagubioną w zgiełku powierzchownej teraźniejszości”.

Gratuluję reżyserowi pomysłu, rozmachu, sukcesu, oklasków na stojąco rozbrzmiewających w naszym akustycznym kościele. Gratuluję młodym artystom-aktorom.

Osoba Jezusa Chrystusa przyciąga spojrzenie świata, a więc po stokroć bardziej jeszcze pisarza-humanisty, poety, filozofa, dramaturga, reżysera filmu, muzyka-kompozytora, artysty-malarza.

Jesus Christ Superstar w kościele św. Karola Boromeusza w ŻyrardowieKim jest Jezus Chrystus? Zwykłym człowiekiem? Synem Bożym, który przyjął ciało ludzkie z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem? Umarł i koniec, kropka? Taka wersja wydarzeń, z gruntu fałszywa, jest miła ateistom, bezbożnikom i czcicielom diabła. Zaklinają oni historię, bo nie pasuje do ich dogmatów wiary: „wierzę, że Bóg nie istnieje”, „wierzę, że Chrystus nie zmartwychwstał”.

Fakty historyczne zarejestrowane w Ewangelii przez naocznych świadków opisanych wydarzeń (apostoł Mateusz, apostoł Jan) i świadków pośrednich (ewangelista Marek – uczeń apostoła Piotra i ewangelista Łukasz – uczeń apostoła Pawła) uzasadniają wiarę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. Umarł i zmartwychwstał, pokonał śmierć i otwiera przed człowiekiem przestrzeń wieczności boskiego nieba.

Kim jest Jezus Chrystus dla autora spektaklu? Kim dla reżysera, który użycza jednak swojej duszy, swojej inteligencji, swojej wrażliwości, swojej filozofii w zakreślonych granicach przez autora teksów? W spektaklu wyreżyserowanym przez Antoniusza Dietziusa w naszym kościele ostatnim epizodem z życia Jezusa Chrystusa jest zwycięstwo nad śmiercią, jest zmartwychwstanie, jest wszechmoc Boga unicestwiająca śmierć, a nie na odwrót, jak pragnęliby ateiści – uczniowie Sartre’a, by śmierć unicestwiła Boga.

Uczestnicy spektaklu, kolejny raz w swoim życiu, mogli doświadczyć żywej obecności osoby Jezusa w przestrzeni kultury i sztuki, a także umocnić się w wierze i otworzyć serca, by przyjąć osobę Boga niosącą człowiekowi dar życia, dar zbawienia, dar nieba przynaglani przez obecne w sztuce „Piękno”.

Nie mogę jednak oprzeć się wewnętrznej potrzebie podzielenia się z reżyserem spektaklu moją skromną opinią dotyczącą kostiumów. Piękna muzyka, głębokie refleksyjne teksty, dynamizm młodych grających aktorów, pięknie brzmiący śpiew, pełna harmonia i socrealistyczne w dużej części kostiumy, z wyjątkiem kostiumu Marii Magdaleny. Bez wahania dodałbym piękne kostiumy wszystkim wykonawcom. Socrealizmu mamy nadmiar w życiu codziennym. Piękno kostiumów zharmonizowałoby się z klimatem piękna całego spektaklu, prawdą historyczną, a postacie występujące otrzymałyby przez to wyrazistą tożsamość. Jako ksiądz miałem problem z ustaleniem, w początkowej fazie tego muzycznego widowiska, tożsamości króla Heroda, gdy siedział bezczynnie na krześle. Gdy piszę w tej chwili swoje refleksje, moje myśli biegną na scenę Opery Wiedeńskiej. Reżyser spektaklu, który tam obejrzałem w lipcu 2012 roku dokonał z powodzeniem tej harmonizacji różnych kategorii piękna, kostiumów także.

Gratulacje i wyrazy wdzięczności raz jeszcze.

Ks. Stanisław Puchaczewski

KONCERT W 35. ROCZNICĘ WYBORU JANA PAWŁA II NA STOLICĘ PIOTROWĄ, 16 PAŹDZIERNIKA 2013 R.

koncert w rocznicę wyboru Jana Pawła II w kościele św. Karola Boromeusza w Żyrardowie

koncert w rocznicę wyboru Jana Pawła II w kościele św. Karola Boromeusza w Żyrardowie

W 35. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w parafii św. Karola Boromeusza uroczysta akademii okolicznościowa. Celem akademii była medytacja nad orędziem papieskim kierowanym do narodów świata a zarazem do serca młodego człowieka. Organizatorzy przypomnieli wybrane fragmenty „Listu do młodych całego świata” wydanego. z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży zorganizowanego przez ONZ w roku 1985. Medytację nad treścią listu ubogacały i ożywiały utwory muzyczne i teksty literackie, w których piękno i głęboka teologia narracji mieszczą się w nauczaniu Jana Pawła II-go i dziś językiem artystycznym je uobecniają.

W akademii wystąpili:

Prof. Jarosław Gajewski, aktor, Dyr. Artystyczny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – recytacja wybranych fragmentów „Listu do młodych całego świata”
Agata Jarosz, skrzypaczka – Jezu najwyższej godzien chwały, La califfa, Ennio Morricone, Ave Maria, Franciszka Schuberta
Alicja Kierzkowska, solistka ze scholi parafialnej – Dopóki nam ziemia kręci się, Bułata Okudżawy
Zofia Cymerska, uczennica III klasy szkoły podstawowej – Madonna ateistów, Romana Brandstaettera
Wdzięk Anioła, schola parafii św. Karola Boromeusza – Hymn III Tysiąclecia – Wschodzi słońce, Niech ziemia niebo, Boże, którego nazywamy Ojcem
Ada Sobieska, klarnet.

CECYLIADA 2013

Dnia 17 listopada 2013 roku w MDK-u, w ramach „Cecyliady” wystąpiła nasza schola parafialna „Wdzięk Anioła”.

ZWYCIĘSTWA MINISTRANTÓW W ZAWODACH PIŁKI NOŻNEJ

Ministranci z parafii św. Karola Boromeusza w Żyrardowie na zawodach piłki nożnejMinistranci z naszej parafii zwyciężyli w turnieju piłki nożnej ministrantów ze szkół podstawowych i awansowali do finału X Grand Prix Diecezji Łowickiej w Piłce Nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza w kategorii podstawówka.

W turnieju o puchar proboszcza ks. Witolda Okrasy, który odbył się 26 października 2013 r. w Wiskitkach i który był eliminacją do finałów diecezjalnych, zmierzyło się osiem drużyn ministrantów. Swoje reprezentacje wystawiły parafie: św. Wawrzyńca z Sochaczewa, św. Józefa Robotnika w Sochaczewie, Świętej Trójcy w Bolimowie, Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie, św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej, Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie, św. Stanisława w Wiskitkach oraz nasza parafia – św. Karola Boromeusza. W finale nasi ministranci zmierzyli się z kolegami z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, których pokonali 1:0. Gratulujemy zwycięzcom!

ministranci z parafii św. Karola Boromeusza w Żyrardowie

Ministranci naszej parafii zajęli I miejsce, w kategorii gimnazjum oraz III w kategorii podstawówka w rozgrywkach piłki nożnej ministrantów i lektorów zorganizowanych z okazji 400 lat kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej. Był to wielki sukces naszych ministrantów, tym bardziej że drużyna gimnazjalistów nie straciła przy tym żadnej bramki!

ministranci z parafii św. Karola Boromeusza w Żyrardowie

Turniej piłki nożnej został zorganizowany przez władze miasta 12 października 2013 r. Rozpoczynał się rano Mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Homilię wygłosił kapelan sportu diecezji łowickiej ks. Łukasz Antczak. Po Eucharystii przyszedł czas na piłkarskie emocje. W trzech kategoriach: podstawówka, gimnazjum i open rywalizowano o puchar proboszcza parafii jubileuszowego kościoła ks. Bogumiła Karpa. Gościnnie wystąpiły zespoły dziewcząt, wywołując aplauz na widowni.

Następny rozdział: Wydarzenia roku 2014