Kościół pw. św. Karola Boromeusza, najstarsza świątynia w Żyrardowie, był wielokrotnie w swej ponad stuletniej historii zdobiony polichromią. W latach komunistycznych jednak wnętrze kościoła zostało odmalowane na gładko, polichromia nie została odtworzona.

Dopiero wraz z objęciem urzędu proboszcza przez ks. Stanisława Puchaczewskiego pod koniec 2008 roku rozpoczęły się prace nad przywróceniem świątyni jej piękna. Wykładowca ASP, dr Sylwester Piędziejewski, który nadzorował prace malarskie, odkrył wraz ze swym zespołem zabytkowe polichromie – szczególnie piękna okazała się malatura znajdująca się nad prezbiterium kościoła, która też została odtworzona z wyjątkową pieczołowitością. Dobrana do niej została polichromia na ścianach przylegających do prezbiterium – na górze wieniec chabrów, poniżej w medalionach przedstawione zostały wezwania z Litanii loretańskiej: “Bramo niebieska”, “Arko przymierza”, “Wieżo Dawidowa”, “Królowo Kościoła”…

Podczas prac nad polichromią odkryte zostały również poważne zniszczenia tynków, ścian, uszkodzenia dachu – wszystkie wymagały natychmiastowych napraw. Dlatego prace nad polichromią w kościele nadal trwają. Jednak zakończony etap w prezbiterium i na ścianach bocznych oraz naprawienie i odmalowanie wszystkich innych ścian już dziś pozwala cieszyć się pięknem kościoła.

W ołtarzu głównym znajduje się reprodukcja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w bocznych lewym i prawym – odpowiednio – Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza i patrona kościoła św. Karola Boromeusza. Nad nimi, w medalionach, Zwiastowanie NMP oraz Ukoronowanie NMP. Ściany kościoła zdobią obrazy – m.in. bardzo udana reprodukcja obrazu Caravaggia – Matka Boża Pielgrzymów. Także na chórze znajdują się obrazy – w tym obraz św Teresy z Lisieux.

[nggallery id=4]